Štítky budov - PENB Info

PENB  - Průkaz Energetické Náročnosti Budov

náš klient = osobní přístup + rychlost + kvalita + cena = spokojený klient

PENB info

Co je PENB (průkaz energetické náročnosti budov)?

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) slouží pro jednoduché a jasné zhodnocení budovy z hlediska její energetické náročnosti. Umožňuje jednoduché srovnání budov z hlediska nároků na energie (a tedy i nákladů) potřebných pro provoz. Může sloužit jak stávajícím majitelům a uživatelům objektu, tak i realitním kancelářím a zájemcům o koupi či pronájem domu, jako jeden z nástrojů pro stanovení výše kupní ceny nebo nájmu. Energetický průkaz se zpracovává pro rodinné i bytové domy i pro budovy v sektoru služeb a výroby.

 KDY JE POTŘEBA PENB NECHAT ZPRACOVAT?

 Kdy je potřeba PENB (průkaz energetické náročnosti budov) nechat zpracovat:

  • Při prodeji budovy
  • Při pronájmu budovy
  • Při výstavbě nových budov
  • Při prodeji ucelené části budovy
  • Při prodeji bytové jednotky
  • Při větších změnách dokončených budov

Povinnost zpracovat a na veřejně přístupném místě vystavit průkaz energetické náročnosti budovy mají také provozovatelé budov nad 1000 m2 podlahové plochy využívaných pro školství, zdravotnictví, kulturu, obchod, sport, ubytovací a stravovací služby a také budovy veřejné správy a zákaznických středisek v odvětví vodního hospodářství, energetiky, dopravy a telekomunikací.

Jak Průkaz (PENB) vypadá?

Průkaz energetické náročnosti budovy je podrobně upraven vyhláškou č. 148/2007 Sb. o energetické náročnosti budov. Průkaz energetické náročnosti budovy hodnotí budovu z hlediska všech energií, které do budovy vstupují - tedy z hlediska energie na vytápění, chlazení, ohřev teplé vody, větrání a osvětlení. Průkaz energetické náročnosti budovy obsahuje protokol a grafické znázornění energetické náročnosti budovy. Klasifikace energetické náročnosti budovy je rozdělena do klasifikačních tříd A až G.

průkaz energetické náročnosti budovy

Třída energetické
náročnosti budovy:
Slovní vyjádření energetické
náročnosti budovy:
Třída energetické náročnosti budovy A Mimořádně úsporná
Třída energetické náročnosti budovy B Úsporná
Třída energetické náročnosti budovy C Vyhovující
Třída energetické náročnosti budovy D Nevyhovující
Třída energetické náročnosti budovy E Nehospodárná
Třída energetické náročnosti budovy F Velmi nehospodárná
Třída energetické náročnosti budovy G Mimořádně nehospodárná

 

Jaké výhody Průkaz (PENB) přináší?

Jste majitel budovy?
Získáte zhodnocení stavu objektu a informaci, zda můžete ušetřit za energie.
Hledáte kancelář nebo byt?
Můžete porovnat, kolik bude stát provoz.
Stavíte nový dům nebo rekonstruujete?
Kromě zhodnocení navrženého řešení navíc splníte legislativní povinnost.
Prodáváte nemovitost?
Kvalitní dům s nízkou spotřebou energie bude mít vyšší cenu.
Kupujete dům nebo byt?
Získáte další cenné informace.
Zajímáte se o koupi novostavby domu nebo bytu?
Nechte si předložit průkaz energetické náročnosti budovy! Poprvé v historii jsou developerské společnosti tlačeny k tomu, aby stavěly domy, na kterých kromě nich vydělá i nový majitel.

Jaká je platnost průkazu?

Platí 10 let ode dne data jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován.

Nemáte podklady (dokumentaci) ke stavbě nebo jsou nekompletní?

Pro tento případ máme vyškolené techniky, kteří si s Vámi domluví schůzku a objekt zaměří. Zkontrolují a předají veškeré podklady ke zpracování PENB. Postup je jednoduchý. Vyplníte naši objednávku, kde zadáte u způsobu dodání podkladů: "podklady nemám a požaduji zaměření od technika". Následně Vás bude kontaktovat náš technik-specialista ohledně termínu prohlídky nemovitosti. Výjezd technika a zaměření stávajícího stavu objektu je činnost, která je zpoplatněna základní částkou 2.500 Kč, která je připočtena k částce za tvorbu PENB.

Jak probíhá spolupráce při tvorbě PENB?

Pošlete nám přes tuto internetovou objednávku či poštou potřebné podklady. V případě, že jsou podklady kompletní, obdržíte do 5, nebo 10 dnů průkaz PENB (dvě paré). Pokud nejsou podklady kompletní nebo správné, budeme vás v každém případě kontaktovat. Při způsobu dodání PENB poštou (PNS) jsou k ceně za tvorbu PENB připočítány náklady na doručení 200 Kč.

Rozdíl mezi průkazem PENB a ENERGETICKÝM ŠTÍTKEM?

PENB je zpracován dle metodiky vyhl. 148/2007 Sb. a hodnotí veškeré energie užívané v budově či bytové jednotce. ENERGETICKÝ ŠTÍTEK obálky budovy je zpracován na základě technické normy ČSN 73 0540 a hodnotí pouze kvalitu obálky budovy, tedy ochlazovaných konstrukcí.

Grafický výstup PENB i ENERGETICKÉHO ŠTÍTKU obálky budovy je však podobný a proto často dochází k záměně těchto dokumentů. ENERGETICKÉ ŠTÍTKY obálky budov v praxi kompletně nahradil PENB (Průkaz energetické náročnosti budov), který Vám Rádi zhotovíme.

Co je partnerský program?

V rámci partnerského programu nabízíme pro realitní kanceláře, architekty a projektanty objednávkový systém pro tvorbu průkazu energetické náročnosti budov (PENB). Systém je postaven na osobní komunikaci s každým klientem, který požaduje zhotovení PENB. V rámci partnerského programu je samozřejmostí příslušné finanční ohodnocení pro smluvního partnera.

Pozor na cenové rozdíly za tvorbu PENB!!!

Rada na závěr. Porovnávejte prosím konkurenční ceny za tvorbu PENB. Né nadarmo platí volba zlaté střední cesty v cenových relacích. Vždy je dobré ohlídat cenu za přímou tvorbu PENB, dále možnost navýšení ceny v rámci zaměření stávajícího stavu (činnost technika-specialisty) a případné příplatky za doručení (PNS, dobírka, atd…). Ostatní více-nákladové položky za realizaci PENB si vždy nechte řádně vysvětlit.